E-mail i virusi

 

E-mail i virusi koji se sire putem e-mail poruka,
najveca prijetnje bezbjednosti kompjutera

Novogodisnje cestitke u vidu slika, video zapisa, malih programa "zakacenih" za e-mail poruke preplavile su mnoge kompjutere u svijetu. Naravno to je bila izvrsna prilika da se prokrade po neki virus koji ce vam kasnije nanijeti glavobolju sireci se po vasem sistemu i unistavajuci sve sto mu je kao cilj akcije isprogramirao njegov "autor".

Dolaskom na svijet virusa Melissa koji je svojim sirenjem putem e-mail poruka nanio milionske stete preduzecima u cijelom svijetu potvrdio je ono cega su se mnogi bojali: e-mail je postao danas najznacajnije sredstvo za sirenje kompjuterskih virusa.

Kako se virusi sire putem e-mail poruka

Metoda kojom se svaki racunar moze zaraziti je vrlo jednostavna. Uz jednu e-mail poruku koju vam salje nepoznati, a sve cesce poznati posiljalac, zakacen je jedan fajl (attachment) koji obicno ima neutralno ime: picture.exe ili happy99.exe. U poruci vas se poziva da "otvorite" zakaceni fajl. Ne sumnjajuci nista "kliknuvsi" na ime fajla jednim pokretom dugmeta na misu otvorili ste pandorinu kutiju, startovali ste kompjuterski virus.

U zavisnosti od programa koji je u virusu on moze da bude manje ili vise stetan za vase podatke na disku ili sistemske fajlove. Jedan dio unistava sve fajlove napravljene programima Word, Excel, Powerpoint i sl. Stepen stetnossti varira ali nikada nije bezazlen. Zajednicko za sve viruse je da su programirani tako da sire na sve moguce zamislive nacine.

Najnoviji e-mail virusi tipa Melissa sire se tako sto iz vaseg adresara, u e-mail programu Outlook Express, odaberu jedan dio adresa i na njih, bez vaseg zananja ali u vase ime, posalju zarazene poruke. Na taj nacin je sirenje ubrzano i olaksano. Primalac poruke, vjerujuci da se radi o poruci koju ste zaista vi uputili otvara poruku, aktivira prilozeni fajl (virus) i njegov kompjuter biva zarazen virusom.

Zajednicko za sve ovakve viruse je da napadaju koristeci "rupe" u sigurnosnom sistemu e-mail programa Outlook Express i djelimicno Microsoft Exchange. Ostali e-mail programi, kao na primjer: Eureka, Pegasus i sl., nisu podlozni napadu (barem za sada).

Kako se braniti i odbraniti?

  • Koristite uvijek antivirus program sa najnovijom datotekom podataka o virusima (zastarjeli program i datoteka ne vrse nikakvu zastitu vec vas samo zavaravaju da ste sigurni i zasticeni iako to niste).
  • Ne koristite Outlook Express i MS Exchange za elektronsku komunikaciju. Oni su najrasprostranjeniji i stoga meta vecine virusa ovoga tipa. Sto egzoticniji e-mail program koristite, to je manja sansa da je neko vec napisao virus maksuz za njega.
  • Koristite neki od e-mail programa koji nisu podlozni virusima Melissa tipa. Vecina ima neku besplatnu varijantu i mogu se naci na Internetu ili na CD plocama koje cesto prate casopise. medju bsplatnim e-mail programima su najsigurniji: Eudora Lite, Pegasus i Netscape Messenger (ovaj zadnji je e-mail program koji prati Netscape).
  • Ovo naprijed ne znaci da ste sigurni od virusa koji se salju e-mail putem vec samo od onih koji napadaju upravo e-mail program. Ostali virusi zakaceni za poruke i namjenjeni ostecenju nekog drugog dijela sistema idu i dalje neometano ovim putem. Primjeni ovo sto slijedi.
  • Nikada ne otvarajte fajove koji su zakaceni za e-mail poruke prije nego sto ih prekontrolisete nekim od antivirus programa. To vazi za sve vrste fajlova a posebno za one sa .exe i .zip nastavkom. Ne otvarajte ih bez prijethodne kontrole ni kada dolaze od poznatog posiljaoca jer mogu biti poslani od strane virusa i sadrzavati virus.
  • U koliko e-mail koristite na poslu posvjetite posebnu paznju sigurnosti. Vas kompjuter kao i oni u vlasnistvu vasih poslovnih partnera su suvise vrijedni da bi bili izlozeni virusima. Pratite pazljivo sve sto se u kompjuterskim listovima objavljuje na temu virusa i nastojte biti upuceni u bezbjednost kako bi ste zastitili sebe i svoje intrese.

U slucaju da vas kompjuter ipak postane zrtvom virusa vazi pravilo:

Don't panic!

Steta je vjerojatno vec ucinjena i preostaje vam sada da uklonite virus koristeci antivirus program. U koliko su vam neki od vasih vaznih fajlova osteceni ili obrisani obnovite ih pomocu kopija koje (nadam se) imate na disketama ili traci. Ako jos niste poceli da radite sigurnosne kopije pocnite vec danas, ustedjet ce vam mnogo nevolje.

Lose vijesti za kraj

1999 godine je prezentiran prototip e-mail virusa Bubbleboy koji je programiran tako da se pocije siriti po kompjuteru vec primanjem poruke (nije ga potrebno posebno aktivirati) te se vec pocetkom 2000 godine mogu ocekivati i prve funkcionalne verzije virusa. U tom slucaju je vas kompjuter u potpunosti zavisan od spremnosti (svjezine datoteke) vaseg antivirus programa. stoga je instalacija antivirus programa i njegovo stalno obnavljanje opcija koja se ne moze izbjeci. U koliko to ne uradite a dodje do infekcije, nista drugo, osim rezervnih kopija, nece spasiti vase podatke.

Jos gore vijesti za sami kraj

Vecina korisnika sama izazove gubljenje podataka sa hard diska nepazljivim rukovanjem programima i nemarom, brisanjem ili preimenovanjem, ostecenjem sistemskih fajlova i slicno.

Sansa da sami obrisete najvaznije pismo ili arhivu telefonskih brojeva bez koje ne mozete da radite (i zaradite) obrnuto je proporcionalna ucinjenim mjerama na izradi rezervnih kopija (sto manje kopija = vece su sanse za stetu).

Nazad   /  Index

 

   
 

Copyright : 1998-2006 Siba´s Friends and Relatives Worldwide Inc.